Avrupa Türk Futbol Birliği

Hakkımızda

Avrupa Türk Futbol Birliği (ATFB) nedir?

Kısa adı A.T.F.B. Açılımı Avrupa Türk Futbol Birliği (Dernek).
Avrupada yaşayan gurbetçi Türklerden oluşan futbol sevdalılarının bir araya gelerek kurmuş olduğu dernektir.

Merkezi Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan Avrupa Türk Futbol Birliği Almanya yanında Fransa, İsviçre, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde örgütlenmiş, Avrupa'daki Türk futbol kulüplerinin bir çatı kuruluşudur. Avrupa Türk Futbol Birliği Avrupa ülkelerinde futbolun içinde bulunan ve çevrelerinde saygınlıkları bulunan isimler tarafından temsil edilmektedir.

 

Avrupa Türk Futbol Birliği'nin amacı nedir?


Futbol kelimesinin geçtiği her yerde Avrupa ve Türkiye'de ki kulüplerin, futbolcuların klavuzu ve simgesi olma hedefi güden, Türk futbolcusunu ve kulüplerini dünya futbolu arasında başarı ve saygınlık kazandırmayı ilke edinen. Çağdaş çizgide, birlik beraberlik ruhu taşıyan politize olmamış, futbol kelimesinin geçtiği her yerde olmayı hedefleyen kulüpler üstü bir oluşumdur.

Avrupa Türk Futbol Birliği sayıları 6 milyonu bulan Avrupa'daki Türk insanının futbol ile ilgilenen kitlesini bir çatı altında toplamayı amaçlamaktadır. Futbolcu, antrenör ve kulüp başkanları başta olmak üzere futbola gönül vermiş olan kişiler ATFB çatısı altında kendilerini her yönden daha da geliştireceklerdir. ATFB Avrupa'daki Türk futbolunun marka değerini artırmayı amaçlamaktadır.

 

Avrupa Türk Futbol Birliği'nin kısa ve uzun vadeli planları nelerdir?

-ATFB kısa vadede Avrupa ülkelerindeki futbolcu, antrenör ve Türk futbol kulüplerine ulaşıp, bu kitlenin Türkiye ile sağlıklı diyalog kurmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla en kısa zamanda Almanya'nın Frankfurt kentinde bir toplantı düzenlenecektir. Bu toplantıya Avrupa ülkelerinden belirlenen ATFB yöneticileri davet edilecektir. ATFB uzun vadede futbolun içinde olan Türkleri başta eğitim seminerleri ve sağlıklı iletişim olmak üzere günümüzün sunduğu bütün imkanları kullanarak geliştirecektir. Bu amaçla başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde düzenli seminerler düzenlenecektir. Avrupa'daki en başarılı futbolcuların keşfedilmesi ve milli takımlara kazandırılması konusuna ağırlık verilecektir. Ayrıca Türk antrenörlerin de tanıtımı uluslararası alanda yapılacaktır.

 

ATFB'nin ilkeleri

-En önemli ilkemiz din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan futbola gönül veren herkese kapılarımız açık olacaktır. Birliğimize olumlu katkısı olanlar sürekli desteklenecektir ATFB insan onuruna saygılı olacak sevgiye büyük önem verecektir. Türkiye ile gönül bağı olmakla birlikte sporcularımızın yaşadığı ülkelerin yasalarına da son derece saygılı kalacaktır. Şiddeti kesinlikle red eden bir yapıya önem verecektir.

 

ATFB ülkeler karması ne anlama geliyor?

-Avrupa Türk Futbol Birliği'nin en önemli amaçlarından biri de ülkelerde en iyi 11'leri oluşturmaktır. Bu amaçla Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde her yaş grubundaki gençler ATFB gözlemcileri tarafından takip edilecek ve milli takımlara futbolcu kazandırma çalışmaları yapılacaktır. Ülke karmaları kendi aralarında turnuvalar yapacak ve en iyi futbolcular gerek Türkiye ve gerekse yaşadıkları ülkelerin milli takımlarına kazandırılmaya çalışılacaktır. Bu konuda fuftbolculara teknik destek sağlanacaktır. Ülkelerin en karmaları oluşturmadan önce ülkelerin alt birimi olarak bölge karmaları yapılacaktır. Bu karmalardaki futbolcular sürekli gözetim altında tutulacaklardır.

 

ATFB neden gerekli?

-Avrupa ülkelerinde onlarca yetenekli futbolcu gencimiz gerek çevreleri ve gerekse oynadıkları takımlarda yaşadıkları problemler ve bu problemleri çözmedeki eksiklikler nedeniyle kaybolup gitmektedir. Bugün başarılı olarak gördüğümüz Mesut Özil ve Nuri Şahin gibi nice yetenekli gençlerin kaybolmaması ve layık oldukları yere gelebilmesi için ATFB gereklidir.

 

ATFB ile nasıl iletişime geçebiliriz?

-Avrupa Türk Futbol Birliği en kısa zamanda başta sosyal medya olmak üzere günlük gazeteler ve haftalık dergilerle sesini duyuracaktır. İletişim telefonları, e-mail adresleri ve posta adresleri düzenli olarak duyurulacaktır.

Yazılım: Worda Creative